Pardus 17 DYS Kurulumu ( DYS + UYAP + E-İmza )
 

Pardus 17 DYS Kurulumu ( DYS + UYAP + E-İmza )

Ekleyen: Erkin AKA Tarih: 23.09.2017

Önemli Not: Yazı ve içerisindeki script ve programlar, Kaynak gösterilmek şartı ile ve programlar  ve scripler için site bağlantıları kullanılmak kaydıyla kullanılabilir.

Daha önceki "PARDUS - DYS Kolay Kurulumu"  yazımda Pardus'un XFCE Kurumsal – Güvenli Kamu (64bit) sürümünde DYS kolay kurulumunu anlatmıştım. Yazıda bulunan Kolay Kurulum Script'i ile DYS ve diğer araçlar sorunsuzca kurulup çalışıyordu.

Şimdiki yazımda Pardus'un 03.07.2017 tarihinde yayınlanan Pardus 17 sürümünde DYS kurulumunu anlatacağım.

DYS'ye girişte bildiğiniz gibi " meb.jnlp " dosyası indirilip java ile çalıştırılıyor. Pardus 17'de kurulu gelen OpenJDK ve IcedTea bu dosyayı açarken sürekli syntax hatası veriyor ve açılmıyor. En azından ben beceremedim. Dosyayı Oracle Java8 JDK ile sorunsuzca açabiliyoruz.

Bunun için işlemlere geçmeden önce Oracle Java8 JDK'yı bilgisayarımızın Downloads klasörüne indirmemiz gerekiyor.

İşlem Adımları

1- Dosya Yöneticisinden, kullanıcı klasörümüzdeki Downloads klasörünün içindeki indirdiğimiz Java dosyasının üzerine sağ tıklayıp "Buraya Ayıkla" seçeneğine tıklıyoruz.

2- Güncellenmiş Pardus17 DYS scriptini aşağıdan indirip yine  aynı şekilde indirilen dosyaya sağ tıklayıp " Buraya Ayıklayın". Uçbirim Öykünücüsü'nden (Terminal) çalıştırıyoruz.

 

  • Scripti İndir: Pardus17 DYS Kolay Kurulum Scripti v2 

  • Scripti çalıştırmak için;  Pardus17DYS klasörüne girin ve boş bir yerde sağ tıklayıp menüden "Burada Terminali Aç" seçeneğini seçin. Uçbirim Öykünücüsü'nde  " sh Pardus17DYS.sh " yazıp klavyeden enter düğmesine basın. Aynı ekranda işlemleri tamamlamak için size soracağı root şifresini girin. (Root Şifresi: Pardus'u kurarken belirlediğiniz şifre)

3- Firefox Tercihler Ekranındaki Uygulamalar sekmesinde jnlp dosyasını açmak için; Başkasını Kullan seçeneğini seçip ekrana gelen pencere " /usr/lib/jvm/jdk1.8.0_144/jre/bin/jawas " dosyasını seçin. (Not: Bu adımdaki işlemi  otomatik yapmak için scriptimiz yakın zamanda güncellenecektir. )

Artık DYS'yi sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Kolay gelsin

 

 Hazırlayan

 Erkin AKA

Kocaeli/Gebze Fatih Projesi Eğitmeni