PARDUS - DYS Kolay Kurulumu
 

PARDUS - DYS Kolay Kurulumu

Ekleyen: Erkin AKA Tarih: 23.09.2017

KOLAY KURULUM

PARDUS Üzerinde DYS, Elektronik İmza ve UYAP Editör Ayarları

Yazı Tarihi: 12.05.2017

Not: Kolay Kurulum Script'i yazının içindedir. Bu sitedeki yazılar,programlar ve scriptler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

DYS son yapılan güncellemeler ile artık PARDUS'ta daha stabil ve sorunsuz çalışmaya başlamıştır. DYS içersindeki ekleri açmada karşılaşılan sıkıntılar son güncelleme ile giderilmiş ekler her şekilde sorunsuzca açılmaktadır. 

Ayrıca Pardus XCFE sürümünde Java8'in yüklü halde gelmesi Uyap Kelime İşlemci Editörü ile ilgili karşılaşılan sorunları ve E-imza sorunlarını gidermiştir.

1. Önce Pardus’un resmi sitesinden Pardus XFCE Kurumsal Sürümü – Güvenli Kamu (64-bit) işletim sistemini indirip Rufus programı ile USB belleğinize yazdırıp Pardus Kurumsalı bilgisayarınıza kurmalısınız. Önceki yazımda Pardus'un KDE sürümü ile DYS kurulumunu anlatmıştım. Fakat KDE sürümünde DYS ile gelen son güncellemeler nedeni ile java ilgli yeni kurulumlar yapılması gerektiğinden ve Uyap Kelime İşlemci Editörü bazen sorun çıkardığından şimdilik Kurumsal Sürümü kullanmanızı tavsiye ediyorum.

 

2. Önemli: Pardus’u kurduktan son DYS ve UYAP’ı sorunsuz çalıştırmak için Pardus’ta herhangi bir güncelleme yapmadan aşağıdaki adımları uygulayınız. Bu adımları uyguladıktan sonra güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

3. MEB sertifikasını yükleyin. Sertifikayı buradan indirip kurulum klavuzundan yardım alarak kurabilirsiniz. Klavuzda Mozilla için kurulum anlatılıyor. Eğer Chrome kullanacaksanısınız Chrome'un Ayarlar bölümündeki Gelişmiş Ayarlardan aynı şekilde sertifikayı yüklemelisiniz.

a.MEB Sertifikasını indir.

b.Pardus-Firefox MEB Sertifika Kurulum Klavuzunu indir

 

4. Javapolicy dosyasını indirin. Zip dosyasını indirdikten sonra da üzerine sağ tıklayıp ÇIKAR seçeneğini seçin ve açılan pencerde “/home/kullanıcıadı” klasörüne çıkartın.

a.Javapolicy dosyasını indir.

 

5.Uyap Editör paketini indirip arşivden “/home/kullanıcıadı/Downloads” klasörüne çıkartın. Bunun için sıkıştırılmış dosyanın üzerine sağ tıklayıp "Buraya Aç" demeniz yeterli.

a.Uyap Editör Paketini indir.

 

 

6.Kolay Kurulum Scriptini indirip “Downloads” klasörüne çıkartın.

a.Kolay Kurulum Sciptini indir.

 

7. Downloads klasörünün içinde iken, Açılan pencerenin sol üst köşesindeki Dosya menüsünden Uç Birimi Buraya Aç seçeneğini seçin.

 

8. Açılan Uç Birim (Terminal) penceresinde Downloads klaöründe bulunan Scripti çalıştıracağız. Bu script bizim için gerekli hosts ayarlarıını, java ayarlarını ve uyap editör kurulumunu otomatik yapacak. Bunun için uç birime aşağıdaki kodu yazınız.

Karşınıza java control penceresi çıkacak ve Tamam diyerek pencereyi kapatın. Script otomatik olarak ayarları yapacak. Eğer Pardus'un XCFE Güvenli sürümü yüklü değilse bu pencere karşınıza çıkmaz. O zaman önce Oracle Java Control programını kendiniz bulunduğu dizinden çalıştırıp tamam diyerek çıkmalı ve sonra erkinaka.sh scriptini çalıştırmalısınız.

Size soracağı parola içinde root parolasını girmelisiniz. 

a. sh erkinaka.sh

 

Script çalıştıktan sonra DYS'ye sorunsuzca girebilirsiniz.

                 

                                                                                                                                                         Hazırlayan

 Erkin AKA

Kocaeli/Gebze Fatih Projesi Eğitmeni