Pardus - DYS nasıl kurulur ve çalışır.
 

Pardus - DYS nasıl kurulur ve çalışır.

Ekleyen: Erkin AKA Tarih: 17.02.2017

PARDUS Üzerinde DYS, Elektronik İmza ve UYAP Editör Ayarları

Not: Ayrıntılı ve resimli kurulum klavuzu için tıklayınız.

 

1. Önce Pardus’un resmi sitesinden Pardus Kurumsal işletim sistemini indirip Rufus programı ile USB belleğinize yazdırıp Pardus Kurumsalı bilgisayarınıza kurmalısınız. Pardus sürümünü seçerken KDE sürümünü seçiniz. Pardus’un kurulum adımları kendi sitesinde bulunan kurulum klavuzunda anlatılmaktadır.

Pardus’un diğer versiyonu olan XFCE eski ve yavaş bilgisayarlar için tercih edilebilir fakat bu durumda eksik bir çok paket tekrar sisteme kurulmalıdır. Bu yüzden ben KDE sürümü üzerinden anlatım yapAcağım.

2. Önemli: Pardus’u kurduktan son DYS ve UYAP’ı sorunsuz çalıştırmak için Pardus’ta herhangi bir güncelleme yapmadan aşağıdaki adımları uygulayınız. Bu adımları uyguladıktan sonra güncellemelerinizi yapabilirsiniz.

3. MEB sertifikasını yükleyin. Sertifikayı buradan indirip kurulum klavuzundan yardım alarak kurabilirsiniz.

a.MEB Sertifikasını indir.

b.Pardus-Firefox MEB Sertifika Kurulum Klavuzunu indir

 

4. Pardus düğmesinden Konsolu açın.

 

5. root yetkisi ile host dosyasını güncelleyin. Aşağıdaki komutu çalıştırdığınızda sizden Kurulum yaparken belirlediğiniz root şifresini isteyecek onu giriniz. (Uyarı: Şifreyi girerken güvenlik nedeni ile ekranda bir şey yazmaz. Siz yine de şifrenizi girip Enter tuşuna basınız.

a.sudo nano /etc/hosts

 

6. Nano editörde açılan hosts dosyasına aşağıdaki satırları ekledikten sonra Ctrl+X ile çıkıp “E” ile değişiklileri onaylayıp çıkın. (Ctrl+Shift+V tuşları ile yapıştırabilirsiniz.)

95.0.196.81    dys.meb.gov.tr

95.0.196.79    dysdownload.meb.gov.tr

95.0.196.80    dysegitim.meb.gov.tr

7. Javapolicy dosyasını indirin. Zip dosyasını indirdikten sonra do açıp “/home/kullanıcıadı” klasörüne çıkartın.

a.Javapolicy dosyasını indir.

 

8.Uyap Editör paketini indirip arşivden herhangi bir yere çıkarın. Paketi çıkarınca “Uyap Editör (Ubuntu)” klasörünün içindeki “uyap-editor.deb” paketini yükleyin.

a.Uyap Editör Paketini indir.

9. DYS içerisinde UYAP kelime işlemcinin sorunsuz çalışması için Pardus düğmesine tıklayın, açılan menüdeki arama kutusuna “IcedTea Web Control Panel” programını çalıştırın.

10. Açılan IcedTea uygulamasında, DYS içerisinde UYAP editörünün çalıştırılması içİN sağdaki Desktop Integration sekmesindeki “Ask if hinted” ayarını “Ask user” olarak değiştirin.

11. Akis Kart İzleme Aracı ile Elektronik İmza Kontrolü için Pardus’ta “Akia”  programını çalıştırmalısınız. Bunun için yine Pardus düğmesinde “Akia” yazıp uygulamayı aratıp bulabilirsiniz.                                   

                                                                                                                                                         Hazırlayan

 Erkin AKA

Kocaeli/Gebze Fatih Projesi Eğitmeni