Pardus'da 21 MART 2017 Güncellemesi Sonrası DYS Nasıl Çalışır. DYS meb.jnlp Dosyasını Çalıştırma
 

Pardus'da 21 MART 2017 Güncellemesi Sonrası DYS Nasıl Çalışır. DYS meb.jnlp Dosyasını Çalıştırma

Ekleyen: Erkin AKA Tarih: 28.01.2018

Pardus'da 21 MART 2017 Güncellemesi Sonrası DYS Nasıl Çalışır.

  • DYS meb.jnlp Dosyasını Çalıştırma

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 21 Mart 2017 tarihinde yaptığı güncelleme sonrası DYS'ye, indirlen bir "meb.jnlp" dosyasının çalıştırılması ile girilebiliyor. Bu yeni durum DYS için tarayıcı bağımsızlığını kazandırdığından kullanıcılar için avantajlı sayılabilir. Özellikle Firefox'un da 52. sürümü ile java desteğinin çekmesi DYS için bu güncellemeyi mecbur kılmıştır.

Önceki "Pardus - DYS nasıl kurulur ve çalışır" başlıklı makalemde DYS'nin Pardus üzerinde güncelleme öncesi nasıl çalıştırıldığı anlatılmıştır.

Güncelleme sonrası DYS'yi başarılı bir şekilde çalıştırmak için öncelikli olarak yukarıdaki makalede anlatılanlar yapıldıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. Öncelikle sistemimize UYAP Ediör'ün sorunsuz çalışması için openjdk-8-jre paketini ekleyeceğiz. Bunun için paket yöneticimize pardus.org.tr adresindeki yeni bir paket depomuzu ekleyeceğiz.

  • Konsolu açın ve root yetkisi alın:

#  su - root  komutunu uygulayın ve sizden istenilecek olan root şifrenizi yazın.

  • Paket depomuza yeni depo ekleyelim.

# nano /etc/apt/sources.list komutu yazın ve aşağıdaki satırı aynen en alta ekleyin.

 

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus pardus-devel main non-free contrib

 

Satırları ekledikten sonra "Ctrl+X" tuşu ile çıkın. Çıkarken değişiklikleri kaydetmek için sorulacak soruyu klavyeden "E" tuşuna basarak onaylayınız.

  • Kayıttan sonra tekrar açılan konsolda aşağıdaki komutu uygulayarak paket listesini güncelleyin.

# apt-get update

2. Daha sonra masaüstüne dönün ve Pardus düğmesine basarak uygulamalardan Synaptic Paket Yöneticisini açın. Uygulamada "jre" araması yapın ve "openjdk-8-jre" ve "openjdk-8-jre-headless" paketlerini seçip yükleyin.

 

3. Iced-Tea Web paketi meb.jnlp dosyasını açarken parse hatsı verdiği için sistemimize Oracle Java 8 paketini yükleyeceğiz. Şu an var olan paket "8u121" paketi olduğu için biz bunu yükleyeceğiz. Siz de kendi paket versiyonunuza veya yeni paketler için aşağıdaki kodlarda bulunan versiyon numarasını değiştirin.

  • http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html adresinden Java SE Runtime Environment 8u121 başlığından jre-8u121-linux-x64.tar.gz dosyası indirin.
  • Kullanıcı klasörünüzü açın ve Download dizininde iken jre-8u121-linux-x64.tar.gz dosyasına sağ tıklayarak Çıkart > Arşivi Buraya Çıkart ile sıkıştırılmış .dosyayı çıkartın.
  •  Daha sonra konsolu açın ve root yetkisi alın. aşağıdaki kodları sıra ile uygulayın

# su - root

# mkdir /usr/local/java

# cp -rf jre1.8.0_121/ /usr/local/java/

ln -s /usr/local/java/jre1.8.0_121/lib/amd64/libnpjp2.so /usr/lib/mozilla/plugins/

  • Şimdi Firefox'u açıp Eklentiler penceresini açın ve buradaki Yan Uygulamalar bölümünden Java Plugin eklentisinin ayarını "Her zaman zaman etkinleştir" olarak değiştirin.

 

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra DYS'ye sorunsuzca girebilirsiniz. Bunun için Kullanıcı bilgilerini girdikten sonra indirdiğiniz "meb.jnlp" dosyasını açmak için açılan pencerede IcedTea Web yerine Diğer seçeneğini seçip yukarıda oluşturduğumuz ve java dosyalarını içine kopyaladığımız kök dizin içindeki /usr/local/java/jre1.8.0_121/bin/jawas dosyasını seçiniz.

 

Herkese başarılar.

 

   Hazırlayan

 Erkin AKA

Kocaeli/Gebze Fatih Projesi Eğitmeni